Vyšší inflace zvýhodňuje hypotéky

Inflace dosáhla v září téměř 5% a zamotala hlavu nejen bankéřům centrální banky. Kdo si však může v určitém pohledu gratulovat jsou hypoteční klienti. Ti, kteří si přišli pro hypotéku v uplynulých měsících, mají často úrokové sazby kolem 2%. Sazby v loňském roce klesaly a pomalu vzhůru se vydaly až začátkem letošního roku. Průměrná sazba na konci léta nedosahovala ani 2,5%. To se začíná rychle měnit a sazby hypoték letí vzhůru. Stále jsme ale daleko pod hodnotami aktuální inflace. A to znamená, že hypoteční klienti vrací bankám v reálné hodnotě peněz mnohem méně, než si půjčili. „Například pokud je inflace 5% a moje hypotéka se pyšní sazbou 2,5% - vracím bance v reálné hodnotě peněz o 2,5% méně, než jsem si půjčil“ říká Pavel Bultas z makléřské společnosti HYPOASISTENT. Vzít si hypotéku na nemovitost se tak loni i letos opravdu vyplatilo.

Vysoká inflace je pro stabilitu ekonomiky nežádoucí a ČNB proto přistoupila k razantnímu zvýšení základních úrokových sazeb. To přináší růst hypotečních sazeb pro nové klienty. Zcela oprávněně se proto ptáme: jsou úrokové sazby výhodné i u nových hypoték?

V tomto směru je potřeba uvažovat nikoliv nominální úrokovou sazbu, ale skutečnou cenu za hypotéku – tedy sazbu "očištěnou" o inflaci". I když opticky je pro klienty důležitá nominální úroková míra, která ovlivňuje jejich rozhodování a očekávání, protože podléhají "peněžní iluzi", skutečnou cenou za hypotéku je sazba po odečtení inflace. Hypotéky jsou proto stále výhodné. S rostoucí úrokovou sazbou ale bude obtížnější novou hypotéku získat, protože pokud vzroste měsíční splátka díky vyšší sazbě o 1000 Kč, bude potřeba pro získání úvěru prokázat minimálně o 2000 Kč vyšší čistý příjem.