Regulace hypoték se dotkla hlavně mladých

Bydlení ve „vlastním“ je v České republice velmi oblíbené, a tak není divu, že jde o vděčné mediální téma, které zaručeně přitáhne pozornost čtenářů. Aktuálním tématem jsou především rostoucí ceny nemovitostí, zatímco v minulém roce byly velmi často skloňovány hypotéky a jejich regulace ze strany České národní banky. Spekulovalo se o tom, zda tyto zásahy povedou k ochlazení trhu s hypotékami, či nikoli. Pojďme se tedy na uplynulých 12 měsíců podívat optikou dat z Bankovního registru klientských informací.

Na konci letošního prvního čtvrtletí mělo v České republice hypoteční úvěr více než 680 tisíc lidí a objem dluhu z těchto hypoték dosáhl 1,41 bilionu korun. Za posledních 12 měsíců se tak počet lidí s hypotékou zvýšil téměř o 38 tisíc (+ 6 %) a objem dluhu z hypoték vzrostl o 122 miliard korun (+ 9,5 %).

Především u lidí do 24 let se trh s hypotečními úvěry v zásadě zastavil. Objem dluhu se zvýšil pouze o jedno procento a počet klientů dokonce o šest procent klesl. Na tento pokles mohlo mít vliv více faktorů, ale je pravděpodobné, že jedním z nich je omezení maximální výše úvěru na 80 % hodnoty nemovitosti, jelikož mladí lidé často nemají našetřeno potřebných 20 % vlastních zdrojů. Další omezení přitom ČNB nedávno oznámila. Svázání maximální výše hypotéky s výší příjmu dále podobně omezí dostupnost hypoték i pro další věkové skupiny obyvatel.

Zajímavé je, že nejrychleji rostl počet osob s hypotékami mezi lidmi ve věku od 45 do 54 let. Často jde o do určité míry finančně zajištěné klienty, kteří už mají dostatek svých prostředků a dosavadní regulace se jich tolik nedotýká. Tato skupina je však po nejstarší kategorii (55 let a více) nejvíce ohrožena tím, že se dostane do problémů se splácením. Důvodem může být i to, že v mnoha případech tito klienti vystupují v roli ručitelů či spolužadatelů a do problémů se splácením se dostávají v momentě, kdy hypoteční splátky přestávají platit hlavní žadatelé.

Postupné ochlazování rychlého růstu nových hypotečních úvěrů pomáhá předcházet budoucím problémům s nesplácenými závazky, na které nemusejí být žadatelé připraveni například při refixaci úrokové sazby, či v případech nenadálých životních situací. Za problémy se splácením hypoték totiž stojí často faktory, které je těžké ovlivnit. Při problémech se splácením jakéhokoli úvěru je důležité s věřitelem komunikovat a snažit se najít vhodné možnosti ještě v době, kdy lze situaci řešit bez vážnějších následků. Aktuální přehled o finanční historii lze získat prostřednictvím portálu www.kolikmam.cz. Tento portál nabízí výpisy z Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které jsou bankami a finančními institucemi využívány pro hodnocení bonity žadatelů. V registrech lze sledovat nejen nezaplacené splátky, ale také kompletní přehled o pozitivní finanční historii. Každý z nás by měl mít přehled o svých financích a výpisy z registrů k tomu mohou pomoci.

Autor: Ing. Jiří Rajl, výkonný ředitel CNCB - Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o.