Odklad splátek hypotéky

Milí klienti, přinášíme vám přehled podmínek pro odklad splátek hypotéky z důvodu vyhlášeného nouzového stavu na území České Republiky kvůli výskytu koronaviru SARS CoV-2. 

Banky již nastavily pravidla odkladu splátek - o odklad můžete požádat online. Níže představujeme přehled podmínek jednotlivých bank, další podrobnosti naleznete na jejich webových stránkách. V případě jakéhokoliv dotazu či nejasnosti jsme vám samozřejmě rádi k dispozici.

Pokud očekáváte nebo jste již v situaci, že z důvodu současné epidemie nebudete moci splácet své hypoteční splátky, doporučujeme rozhodně odklad řešit včas a ne den-dva před očekávanou splátkou nebo ještě hůře až po splatnosti. S bankami je možné domluvit změnu splátkového kalendáře, ale vždy je zapotřebí toto řešit dopředu, než se dostanete do prodlení.

Většina bank účtuje úrok i za dobu odložených splátek (i když po dobu odkladu se peníze nestrhávají). Česká spořitelna úrok za dobu odkladu neúčtuje. Většina bank rovněž deklaruje, že případný odklad by neměl být spojen se záznamem v úvěrovém registru.

Datum poslední aktualizace: 8.4.2020


Aktuálně: Parlament schválil odklad splátek hypoték až o 6 měsíců

Parlament schválil vládní návrh zákona, který umožní klientům, na které negativně dopadly důsledky koronavirové epidemie,  odklad splátek hypoték na 3 nebo 6 měsíců  ve všech bankách. O odklad je nutné požádat svoji banku.

Banky stále umožňují odklad splátek dle svých vlastních pravidel. Jejich přehled uvádíme přehledně níže.

Vládní odklad splátek neznamená prodloužení možnosti odkladu, pokud již klient využil odklad dle pravidel vlastní banky. Možné je pouze nahradit podmínky odkladu dle pravidel vlastní banky odkladem dle vládních pravidel.


Česká spořitelna

Česká spořitelna nabízí od 1.4. možnost odložení splátek pro klienty, kterým v důsledku pandemie poklesly příjmy. Přepokládá se, že tato nabídka bude aktivní jeden měsíc. Odklad bude na dobu 3 měsíců. Banka odloží splátky jistiny do dalších měsíců a klientům odpustí úroky. Zároveň za ně zaplatí pojištění schopnosti splácet, pokud ho mají sjednané. Odložit si takto můžete splátky spotřebitelské půjčky, hypotéky, úvěru ze stavebního spoření nebo leasingové a firemní úvěry. Odklad splátek se netýká revolvingových produktů, jako je kontokorent, Peníze na klik, kreditní karty a úvěry s garancí EIF pro Start up. Žádost o odklad splátek můžete podat online přes webové stránky České spořitelny: https://www.csas.cz/cs/page/odlozeni-splatek. Pokud nemáte přístup na web, je možné požádat přímo na pobočce. Poplatek za odložení splátek je nulový.

Hypoteční banka

Hypoteční banka nabízí klientům, kteří by měli problém se splácením, dvě varianty odkladu splátek: 1) odklad splátky jistiny úvěru až na 12 měsíců nebo 2) odklad celé splátky hypotečního úvěru (úroku i jistiny) na 3 měsíce. Požádat o odklad je potřeba nejméně 10 pracovních dní před datem pravidelné anuitní splátky úvěru. O odklad splátky je možné požádat až do 31. května 2020 a žádost se podává na webových stránkách banky https://www.hypotecnibanka.cz/formular-odklad-splatek/. V případě, že banka žádosti vyhoví, budete informováni písemně formou oznámení. Toto oznámení naleznete také ve své Hypoteční zóně na webových stránkách banky.

Komerční banka

Banka nabízí možnost odkladu splátek na 3 měsíce a to pouze jednou v době nouzového stavu. Žádost podáte přes formulář na adrese: https://www.kb.cz/cs/obcane/pujcky/odlozeni-splatek. Do poznámky uveďte číslo úvěru, který chcete odložit. Následně Vám zavolá pracovník banky a domluví se s Vámi na dalším postupu. Odklad se netýká úroků, úroky zaplatíte následně po skončení odkladu v pravidelných splátkách. Odložit si můžete hypoteční úvěr a spotřebitelský úvěr.

Moneta Money Bank

O odklad splátek mohou požádat klienti, kteří podepsali smlouvu před 26.3.2020. Banka Vám odloží splátky až do konce října 2020. Po tyto měsíce nebudete platit jistinu, úroky a ani pojištění, ale vše se posune a tedy splatnost úvěru se prodlouží. Prodloužení může být o delší dobu než stanovené měsíce, jelikož Vám nebudou odpuštěny úroky. Odklad splátek můžete využít pro tyto produkty: Expres půjčka, Expres Plus, Konsolidace půjček, Konsolidace Plus, Expres Business (ve všech jeho variantách) Hypotéka (rozčerpaná). O odklad je potřeba zažádat na webu: https://www.moneta.cz/odklad-splatek. Pokud máte v Monetě více úvěrů, je zapotřebí vyplnit a podepsat formulář pro každý úvěr zvlášť.

Raiffeisenbank

U této banky je zapotřebí vyplnit dotazník na adrese: https://www.rb.cz/osobni/pujcky/odlozeni-splatek. Následně Vás bude kontaktovat pracovník banky a domluvíte si společně řešení Vaší situace.

Equabank

Banka umí odložit splátky od jednoho až o šest měsíců. Po tuto dobu nebudete platit nic. Splácení hypotéky se vám prodlouží, tím doplatíte i úroky, o které se Vám hypotéka navýší. Následně po odkladu splátek doplatíte také poplatky za pojištění úvěru, pokud ho máte zřízené. Vyplnit formulář a odeslat ho můžete přes stránky: https://www.equabank.cz/pece-a-podpora/odklady-splatek.

Sberbank

O odložení splátek je zapotřebí banku požádat min. 5 pracovních dní před potřebou odložené splátky. Žádost můžete do banky poslat elektronicky nebo v krajním případě osobně. Formulář si stáhnete na adrese: https://www.sberbank.cz/cs-cz/snizeni-splatek a následně ho zašlete na ecl@sberbankcz.cz. Banka odloží splátky, ale zůstává zachována splatnost. To znamená, že se Vám následující splátky budou příslušně navýšeny. Nyní je tato možnost zdarma. Týká se hypotečních, spotřebitelských a MICRO úvěrů. Banka dokáže domluvit se na odkladu poloviny splátky na 5 měsíců.

Wüstenrot

Odklad splátek je možný na dobu 3 měsíců, pouze pokud jste minulé 3 měsíce řádně spláceli. Odklad bude úplný, tedy nebudete platit po dobu 3 měsíců jistinu ani úroky. Splatnost zůstane zachována, následně ve výročí fixace se splátky upraví dle aktuálního zůstatku. U překlenovacích úvěrů dojde k posunu přidělení řádného úvěru a u řádného úvěru prodloužení splatnosti. Požádat můžete přes web: www.W.cz/odklad-splatek Po posouzení Vám zašlou dodatek k úvěrové smlouvě, který přes mail potvrdíte.

mBank

Odklad úplných splátek u hypotečních a spotřebitelských úvěru bude po dobu 3 měsíců. Platit budete pouze případné pojištění úvěru. Následně se Vám prodlouží splatnost o 3 měsíce a úroky se Vám rozpustí do splátek, to znamená, že se Vám o trošku navýší. Požádat můžete o odklad ve svém internetovém bankovnictví: Supermarket -> Služby -> Centrum žádostí -> pak dát vyhledat „Úvěrové prázdniny„ . Vyplněnou žádost stačí potvrdit SMSkou anebo mKlíčem.

UniCredit Bank

Odklad splátek je možný u hypotečních úvěrů, úvěrů PRESTO půjčka a úvěrů pro drobné podnikatele a živnostníky. Pro žádost využijte formulář na stránkách banky: https://www.unicreditbank.cz/cs/ostatni/moznosti-odkladu-splatek.html Nejdříve můžete odložit splátky za měsíc duben 2020. Požadavek na odklad splátky je nutné zadat nejméně 15 dní před datem splátky. Ve formuláři vyznačíte první splátku, kterou si přejete odložit. Požádat by měl hlavní dlužník. Odklad se netýká pojištění úvěru, které budete muset celé tři měsíce platit. Po skončení odkladu budete platit opět plnou splátku, avšak úroky Vám banka neodpustí a tedy se prodlouží o úroky splatnost úvěru. Odklad splátek je zdarma.


Přejeme Vám, abyste tuto nelehkou situaci přečkali ve zdraví a společnými silami jistě vše zvládneme.