Nejdřív jistou hypotéku, pak na lov nemovitosti

Chcete koupit byt, ale máte obavy, abyste nepřišli o rezervační poplatek, kdyby Vám hypotéka nevyšla? Je zde jedno řešení. Hypotéka, kterou si vyřídíte dopředu.

Jak to funguje?

Ještě před tím, než si vyberete nemovitost, vyřídíme společně hypotéku. Sepíšeme žádost a doložíte podklady k posouzení příjmu. V této fázi se nemovitost vůbec neřeší. Důležité je si přepočítat kolik máte vlastních peněz a dle toho nastavit variantu podílu hypotéky. Na výběr máte 90%, 80% a 70%. Banka Vám následně schválí na základě Vašeho příjmu požadovanou výši hypotéky. Poté máte rok na to, abyste si nemovitosti vybrali a peníze z hypotéky vyčerpali. Jakmile si vyberete nemovitost, nechá se udělat odhad hodnoty této nemovitosti, doložíte kupní smlouvu, banka vyhotoví zástavní smlouvy a již je vše jako u klasické hypotéky, avšak s tím rozdílem, že hypotéka byla dopředu schválená.

Dokládám po výběru nemovitosti opět příjmy?

Ne, banka již po Vás opětovné doložení příjmu nepožaduje. Ale pozor, je tu jedna výjimka. Od schválení do vyčerpání hypotéky je potřeba nepořizovat si další úvěr, jinak by bylo potřeba příjem znovu doložit. Banka se totiž před čerpáním podívá do úvěrového registru a pokud byste si pořídili nový úvěr (stačí i jen kontokorent nebo kreditní karta), bude banka požadovat aktualizaci Vaší bonity. Z toho důvodu doporučujeme počkat s dalšími případnými úvěry, anebo si je vzít ještě před schválením hypotéky.

Co když potřebuji méně peněz, než je schváleno?

V tomto případě se nemáte čeho obávat. Banka dává možnost až 50% z výše schválené částky zdarma nevyužít. Tyto peníze samozřejmě splácet nebudete, vše se přepočítá na částku, kterou skutečně využijete. 50% je dostatečně vysoká částka, abyste měli rezervu. Nevyčerpané peníze nelze využít na jiný účel. Z toho důvodu doporučujeme nechat si schválit raději vyšší částku, aby pak hypotéka byla dostatečná. Pozdější navyšování hypotéky není možné, musel by se připravit nový úvěr.

Co se stane, když za rok hypotéku nevyužiji, jaké jsou tam poplatky?

Poplatek za schválení je standardně ve výši 4.900,- Kč. Pokud se Vám za rok nepodaří najít nemovitost, pak zaplatíte storno poplatek 9.900,- Kč. Celé Vás to tedy bude stát 14.800,- Kč. Je to samozřejmě na zvážení, ale výhodou je, že hypotéku máte okamžitě k dispozici a že je již schválená. Nemusíte se tak obávat, že byste přišli o rezervační poplatek (což by stálo podstatně víc), nebo že by Vám vysněnou nemovitost někdo rychlejší "vyfouknul".

Na co všechno můžu použít tuto hypotéku?

Pouze na koupi nemovitosti určené k bydlení. Nelze jí použít na rekonstrukci ani na výstavbu.