Jací jsou dnešní kupující nových bytů a rodinných domů?

Dokončených bytů a rodinných domů v rezidenčních developerských projektech je dnes na našem trhu značné množství, a to nejen v Praze a regionálních centrech. Zákazníci si tak mohou vybírat ze stovek bytů či rodinných domů a vil. Většina potencionálních kupujících však ještě vyčkává a spekuluje nad dalším vývojem cen nového bydlení. Podle Jana Koubíka, marketingového manažera společnosti BEMETT Otevřít odkaz v novém okně, dnes nové, zejména cenově dostupné bydlení kupuje většinou pouze ten kdo musí.
„Z našeho průzkumu vyplývá, že to jsou například lidé, kteří hledají své první bydlení a místo nájmu raději zvolí variantu vlastního bytu. Dále také rodiny čekající potomka, nebo ty rodiny, které už dítě mají a jejich stávající byt je jim tedy malý. Ke kupujícím patří také ti lidé, kteří řeší nějakou zásadní životní situaci - rozvod, svatbu, atd.. Významnou část kupujících také tvoří tzv. singles, kteří dávají přednost před klasickým pronájmem spíše vlastnímu bydlení, těch je zhruba třicet procent," říká Jan Koubík.
Levné, cenově dostupné novostavby kupují zejména mladí lidé do 35 let. Kupují nejčastěji startovací byty 2+kk, případně menší byty 3+kk. Jedná se nejčastěji o mladé páry – zaměstnance – se společným příjmem do 43 tisíc korun. "Tito klienti často využívají maximální dobu splatnosti hypotéky a dávají přednost úrokové sazbě fixované na tři až pět let. Na nových bytech oceňují zejména jejich konečnou cenu, kdy nemusí počítat s dalšími výdaji na rekonstrukce." dodává Ing. Pavel Bultas, jednatel společnosti HypoAsistent.
Část klientů v této době dává stále raději před pořízením vlastního bytu přednost podnájmu. Podle Jana Koubíka je možné se na to podívat i z druhé strany. „Nájemné platíte nějaké třetí osobě, kdežto při financování nákupu nového bytu hypotékou, nebo stavebním spořením si de facto splácíte vlastní byt, který bude jednou váš. Nájemné má pro krátkodobé ubytování bezesporu svůj význam, nicméně pokud se chcete v nějaké lokalitě usídlit na trvalo, rozhodně není tím nejlepším řešením," říká Jan Koubík.
„Investovat do vlastního se podle mne rozhodně vyplatí. Pokud si kupříkladu koupíte nový byt 2+kk v některé příměstské lokalitě v okolí Prahy a zaplatíte za něj zhruba 1,9 milionu korun, přičemž z vlastních zdrojů dáte 200 tisíc korun a na zbytek čerpáte hypotéku, bude se měsíční splátka bance pohybovat okolo devíti tisíc korun na dobu třiceti let. Přibližně stejnou částku totiž zaplatíte za pronájem bytu," vypočítává Ing. Bultas.
ANALÝZA HYPOTEČNÍCH KLIENTŮ:
Průměrný věk klientů v procentech:
do 25 let .....................8 %
do 35 let......................73 %
do 45 let......................17 %
do 55 let .....................2 %
starší 56 .....................0 %
Rodinný stav:
singles .....................................32 %
páry .........................................43 %
sezdaní manželé (0 dětí) ............14 %
sezdaní manželé (1 dítě) .............9 %
sezdaní manželé (2 děti) .............2 %
sezdaní manželé (3 a více dětí) ....0 %
Zdroj: TZ BEMETT Otevřít odkaz v novém okně