Hypotéky se rostoucím sazbám nevyhnou

Hypotéky jsou stále relativně levné

Úrokové sazby hypotečních úvěrů se v současnosti pohybují mezi 2 a 2,6%. Zdražily především sazby na hypotéky s vysokým LTV nad 80 %, naopak sazby u hypoték, kde si klienti berou hypotéku na nižší podíl hodnoty nemovitosti zůstaly relativně nízké.

Podle posledních údajů z Fincentrum Hypoindexu byla průměrná úroková sazba hypoték 2,15 % a od svého historického minima 1,77 % se tedy zvedla o více než tři desetiny procentního bodu. Prosincové průměrné sazby byly ještě vyšší. I tak se dá ale ještě říct, že hypotéky jsou stále poměrně levné, zejména v porovnání se spotřebitelskými úvěry a současnou in ací, která nyní činí 2,7 %. Kdo uvažuje o pořízení vlastního bydlení, rozhodně by nyní neměl váhat. Zároveň je dobré si uvědomit, že hypotéka je běh na dlouhou trať a současná sazba bude platit pouze po dobu xace, tedy nejčastěji tři či pět roků. Díky možnosti mimořádných splátek dnes klienti více volí i delší xace, například na 7, 8 nebo 10 let.

Co se stane v roce 2018?

Na jaře pravděpodobně dojde k dalšímu nárůstu úrokových sazeb u hypoték dojde. Očekává se totiž, že ČNB bude dál navyšovat repo sazbu. A půjde-li ve svých podzimních krocích, můžeme se během příštího roku dostat klidně na „klasickou“ hranici dvou procent. A v takovém případě půjdou ruku v ruce nahoru i úroky u hypoték. Ostatně, nebylo by to nic nového, úrokovou sazbu kolem pěti procent jistě mnozí pamatují. "Pokud bychom uvažovali, že hypoteční banky pojedou v závěsu za centrální bankou, dají se zhruba za rok čekat úrokové sazby kolem tří až tří a půl procent," odhadují analytici HYPOASISTENT. A jak tím pádem vzrostou splátky? Pro názornost můžeme počítat, že za každý procentní bod navíc, zaplatí majitel hypotéky přibližně o pětistovku víc za každý milion hypotečního úvěru.

Převedeno na čísla: Je-li dnes měsíční splátka hypotéky jeden milion korun při úrokové sazbě 2 % a splatnosti 25 let 4 238 korun, bude při sazbě o jeden procentní bod vyšší už 4 742 korun, při zvýšení úrokové sazby na 4 % pak zaplatíte 5 278 korun každý měsíc a při té nejhorší variantě, že bude úroková sazba hypotéky 5 %, čeká na vás měsíční splátka 5 845 korun, tedy o více než 16 stovek více než nyní.

Pokud budeme uvažovat dvou- milionovou hypotéku a růst sazby o dva procentní body na 4 %, zvýší se měsíční splátka z 8 477 korun na 10 556 korun. Majitel hypotéky pak bude muset najít každý měsíc v rodinném rozpočtu další dva tisíce korun. A u hypotéky na tři miliony pak bude muset vydat navíc dokonce víc než tři tisíce korun měsíčně. Vše je počítáno při splatnosti hypotéky na 25 let.