Hypotéka vám udělá při placení daně radost

Získat hypotéku je od loňského roku obtížnější. Pokud ji už ale jednou máte, můžete mít radost dvakrát. Nejen ze svého nového krásného bydlení, ale navíc ještě z nižších daní, které odvádíte ze svého příjmu. Daňový základ si totiž díky hypotéce můžete ročně snížit až o 300 tisíc korun, což znamená, že na dani zaplatíte až o 45 tisíc korun méně.

Kdy si můžete odečíst úroky ze svého daňového základu?

Od základu daně si můžete odečíst částku, která se rovná zaplaceným úrokům za daný rok z úvěru ze stavebního spoření nebo z hypotéky. Podmínkou odpočtu je, že tento úvěr řeší vaše bytové potřeby nebo bytové potřeby vašich blízkých. Není tedy možné odpočet využít v případě, že danou nemovitost pronajímáte nebo ji využíváte jen pro rekreační účely.

V případě, že účastníkem smlouvy o úvěru je více osob, odpočet může uplatnit buď jedna z nich, nebo každá z nich rovným dílem.

Při placení úroků jen po část roku nesmí uplatňovaná částka překročit jednu dvanáctinu maximální částky 300 tisíc za každý měsíc placení úroků. "Dobrou zprávou je, že tento limit je dostatečně vysoký i pro výrazně nadprůměrné hypotéky. Je zde obvykle dostatečná rezerva i v případě, že úrokové sazby v budoucnu dále porostou," říká Pavel Bultas, ředitel společnosti HYPOASISTENT.

Jak si odečíst zaplacené úroky ze základu daně?

Potvrzení o zaplacených úrocích za předchozí rok banky většinou samy rozesílají na začátku nového roku, případně jej naleznete přes internet ve své hypoteční zóně. Pokud jste potvrzení ještě neobdrželi, kontaktujte svoji banku nebo stavební spořitelnu.

Pokud jste živnostník nebo podáváte z jiného důvodu daňové přiznání, bude toto potvrzení o zaplacených úrocích přílohou vašeho daňového přiznání. Pokud jste zaměstnanec a daňové přiznání nepodáváte, požádejte o provedení ročního zúčtování daně svého zaměstnavatele. Díky zaplaceným daňovým zálohám obdržíte po provedení ročního zúčtování daňovou vratku.