Hypoteční trh loni běhal rekordy, letos bude škobrtat

Loňský rok se hypoteční trh ani na minutu nezastavil. Trh překonal nový rekord v objemu poskytnutých hypoték a to hned o 70%. Zatímco v roce 2020 byl rekordem objem 254 mld., loni to bylo téměř 430 mld. Důvodem byly extrémně nízké úrokové sazby, které však začaly hned v lednu růst a tlačily tak poptávku ke spěchu. Důvodem byla také snadná dosažitelnost hypoték, chuť bank úvěrovat a vyšší podíl refinancovaných úvěrů (v některých měsících odhadujeme i 30-40% podíl). Dalším důvodem byl velmi aktivní realitní trh. Zájem kupujících byl enormní a objemy hypotečních úvěrů tlačily vzhůru i rostoucí ceny nemovitostí. Letošní rok bude vše jinak.

Úrokové sazby rostou a vyšší úrokové sazby znamenají i o několik tisíc dražší hypoteční splátky. A také vyšší nároky na prokazatelné čisté příjmy žadatele. Větší nároky bude od dubna vyžadovat i ČNB a všechny banky je u nových hypoték budou muset závazně hlídat (výjimka bude možná maximálně pro 5% žadatelů). Další nové pravidlo bude, že žadatelé o novou hypotéku budou muset našetřit minimálně 20% z hodnoty zástavy. Pouze žadatelům do 36 let bude stačit našetřit jen 10%, jak tomu bylo doposud.

Získat hypotéku bude letos obtížnější. Většina klientů proto i v letošním roce využije služeb hypotečních makléřů, kteří znají požadavky všech bank, aktuální úrokové sazby a možnosti schválení výjimek. Metodické výjimky a hledání individuálního řešení bude pro velkou část kupujících jedinou cestou pro získání vlastního bydlení.