Dotovaná hypotéka pomůže překlenout těžké časy

Díky dotované hypotéce opět vyjdou splátky nového bytu stejně dobře, jako platba nájmu. Až se tedy rozhodnete pro koupi vlastního bydlení, není už potřeba čekat, až sazby zase klesnou. Dotovaná hypotéka totiž pomáhá klientům nést část úrokových nákladů na splácení hypotéky, a to hned teď. V době, kdy to klient potřebuje nejvíce.

Jak funguje dotovaná hypotéka z pohledu hypotečního klienta?

Klient koupí byt pomocí dotované hypotéky a bude po dobu dotace (například 2 nebo 3 roky) splácet ze svého rozpočtu nižší splátku hypotéky – jako kdyby jeho úroková sazba nebyla dnes obvyklých 6%, ale jako by byla 2,99% nebo dokonce 2,49%. Zbytek splátky pokryje z "dotace" od developera, která mu je po čerpání hypotéky jednorázově vyplacená na účet určený pro splácení úvěru. Délka dotace a výsledná efektivní úroková sazba záleží na konkrétních parametrech té které dotované hypotéky.

"Když pak klient spočítá svůj měsíční náklad na nové bydlení, koupě nového bytu s dotovanou hypotékou mu vyjde stejně dobře, jako kdyby zůstal platit nájem. A navíc má jistotu, že mu měsíční splátky nepůjdou minimálně po dobu zajištěnou dotovanou hypotékou vzhůru," říká Pavel Bultas ze společnosti HYPOASISTENT.

Za dva/tři roky už lze očekávat nižší inflaci a nižší úrokové sazby – tedy se hypotéky budou splácet výrazně snáze, než je tomu dnes. A i kdyby se naplnily méně pravděpodobné scénáře, že by inflace (a sazby) zůstaly vysoké delší dobu – i tak by se hypotečnímu klientovi v budoucnu snáze splácelo. Dlouhodobě vyšší inflace by totiž nutně vedla k růstu mzdových požadavků – k růstu nominálních mezd. A za pár let tak bude splátka hypotéky relativně výrazně nižší, než je tomu dnes.

Na jaké byty je možné dotovanou hypotéku použít?

Dotovanou hypotéku je možné využít pouze pro omezený okruh nemovitostí. Přehled projektů zapojených do dotované hypotéky naleznete na www.dotovanahypoteka.cz a tento přehled je průběžně aktualizován. Na webových stránkách projektů se pak můžete seznámit s podrobnějšími detaily dané akce.