Co nás čeká v roce 2014?

Nový občanský zákoník přinese průvan nejen do smluvních vztahů
Nový občanský zákoník přináší od 1.1.2014 celou řadu změn, nahradí celou škálu stávajících zákonů. Změny se týkají nejen pojmosloví, ale i nových právních institutů a úpravy právních vztahů.

Katastr nemovitostí čekají převratné změny
Budovy budou nově součástí pozemku, katastr se připravuje na nový systém evidence nemovitostí. Evidovat bude pozemky, budovy (pokud nejsou součástí pozemku nebo práva stavby), jednotky (a to i rozestavěné bytové jednotky), právo stavby a nemovitosti podle zvláštních předpisů. Nově nebudou evidovány rozestavěné budovy. Změny budou i v procesu podávání návrhů na vklad a v jejich vyřizování.

DPH budeme při koupi platit i z některých pozemků
Doposud platilo, že pokud jsme od developera kupovali stavební pozemek, dům nebo nový byt, část ceny za pozemek byla od DPH osvobozena. Nově budou osvobozené jen takové převody pozemku, na kterém není zřízená stavba spojená se zemí pevným základem nebo inženýrská síť a nejedná se o pozemek, na který může být podle stavebního povolení nebo udělení souhlasu s provedením ohlášené stavby umístěna stavba. Tato úprava tak pro kupující klienty znamená mírné navýšení celkové ceny včetně DPH.

Ekonomika se vrátí k růstu
Podle prognózy České národní banky by naše ekonomika měla v příštím roce vyrůst o 1,5%, v roce 2015 dokonce o 3%. Doufejme, že se tak v příštím roce bude mít většina z nás lépe.

Kam se vydají úrokové sazby hypoték?
V příštím roce očekáváme mírný růst sazeb počátkem roku a jejich ustálení ve druhém kvartálu. Celkově předpokládáme, že se udrží relativně stabilní nízké úrokové sazby po celý budoucí rok. Podle prognózy ČNB se neočekává brzký růst mezibankovních sazeb PRIBOR, což potěší zejména klienty s plovoucími úrokovými sazbami.

Pražští developeři představí nové bytové projekty
Očekáváme zahájení prodeje nových developerských projektů i v nových lokalitách. Zahajovací slevy pro první klienty mohou udělat z koupě nemovitosti zajímavou investici. Více o nových developerských projektech v Praze se dozvíte v příštích vydáních Hypotečních novin a na portálu www.developerske-projekty-praha.cz.