Ceny nemovitostí pokračují v mírném růstu

Průměrná tržní cena bytů ve 3. čtvrtletí 2014 mírně vzrostla a dosáhla hodnoty indexu 96,2;
Ceny rodinných domů v průběhu 3. čtvrtletí 2014 vzrostly o 2,5 pcb na dosud nejvyšší výslednou hodnotu HB INDEXu 106,4;
Ceny pozemků v ČR se ve 3. čtvrtletí 2014 mírně zvýšily na hodnotu HB INDEXu 118,4.

Růstový trend cen bytů se pozvolna zrychluje, meziročně se jedná již o nárůst ve výši 2,8 pcb. „Motorem zvyšování cen je hlavně vývoj v Praze a středních Čechách, přičemž mírný růst cen byl zaznamenán i v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Ostatní kraje vykazovaly stagnaci,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky. „Mírný cenový růst je přitom patrný ve shodné míře u starších zděných i panelových bytů. Na trhu se také projevuje zvýšený zájem o tzv. „rodinné bydlení“ (byty 3+1, 3+kk s podlahovou plochou 76 – 90 m2). V uplynulém čtvrtletí se v Praze také velmi dobře dařilo v oblasti prodeje bytů z nové developerské výstavby, což vedlo k tomu, že někteří developeři začali postupně ceny zvyšovat,“ dodal Němeček.

Také vývoj cen rodinných domů ve 3. čtvrtletí dokládá mírný růst cen v letošním roce. Na trhu pokračuje zájem o rodinné domy v okolí měst – demograficky je tento trend nejsilnější v Praze a středních Čechách. V okrajových částech Prahy a okolí navíc v uplynulém čtvrtletí přibyly nové nabídky developerských projektů (Černý Most, Letňany, Dolní Měcholupy). „Staví se převážně nízkoenergetické domy s energetickým štítkem „B“, s užitnou plochou do 150 m2 a bez vestavěné garáže. Na trhu také roste počet rodinných domů s úspornými způsoby vytápění – tepelnými čerpadly, střešními panely apod. Tento trend podpoří i připravovaná novelizace zákona, která uvolní pravidla pro připojení jednotlivých rodinných domů do rozvodných sítí,“ dodal Petr Němeček.

Výjimkou nebyl ani vývoj cen pozemků, který kopíroval změnu cen rodinných domů. Meziročně došlo k mírnému cenovému růstu pozemků o 2,8 pcb, což potvrzuje trend stabilního, dlouhodobého a velmi mírného růstu. „Pozemky trvale představují nejstabilnější segment z rezidenčních nemovitostí. Největší zájem je o lokality v okolí velkých ale i menších měst. Naopak malý zájem panuje v oblastech se špatnou dopravní dostupností. Na trhu je také patrný mírný růst výměr prodávaných pozemků způsobený regulacemi zmenšování pozemků ze strany obcí,“ uvedl k vývoji cen pozemků Petr Němeček.

Zdroj: www.hyposvet.cz

Více o HB-Indexu: www.hyposvet.cz/hb-index/193.html