Blíží se vám konec fixace úrokové sazby?

Nečekejte a zajistěte si levnou hypotéku. Úrokové sazby hypoték pod dvěma procenty končí a květnovou průměrnou sazbu ukázal FINCENTRUM HYPOINDEX ve výši 2,06%. Trend se obrátil a sazby se vydaly směrem vzhůru. Někteří analytici předpovídají ještě rychlejší růst ve druhé polovině roku, kdy se očekává zvýšení základních sazeb České Národní Banky.

Komu končí letos či v příštím roce fixace úrokové sazby, měl by se začít o svoji hypotéku co nejdříve zajímat. Čím dříve, tím levnější si může zajistit hypoteční splátky do budoucna. Banky nabízejí rezervaci úrokové sazby na určitou dobu dopředu, většinou na rok, někde i na dva roky, maximálně pak na 3 roky. Jestliže nyní budete refinancovat hypotéku po pěti letech, úrokové sazby budou ve velmi podobné výši, na jakou jste byli zvyklí. „Před pěti lety byly sazby kolem 2%, jako je tomu nyní. Takže bych rozhodně neváhal a požádal o nabídku už teď,“ upozorňuje Pavel Bultas ze společnosti HYPOASISTENT. Ideální je požádat svoji stávající banku a porovnat sazbu s nabídkou konkurence.

„Je však třeba si uvědomit, že podpisem smlouvy se zavazujete, že hypotéku využijete. Není pak možné od smlouvy odstoupit bez sankcí,“ upozorňuje Pavel Bultas. Kdyby náhodou úrokové sazby klesly, byl by takový krok nevýhodný. To platí i pro případ, že byste se později rozhodli hypotéku zcela doplatit z vlastních zdrojů a nečerpat. Poplatek za nevyužití podepsané hypotéky účtují banky obvykle ve výši 5%.

Rezervovat si dobrý úrok dopředu se stává běžným způsobem v době, kdy hypotéky zdražují, a očekává se další růst sazeb hypotečních úvěrů. „Klientům doporučujeme tuto variantu v momentě, kdy vědí, že jim bude v horizontu roku končit fixace a rádi by získali výhodnější úrokovou sazbu. Pak to funguje tak, že využijí služeb hypotečního makléře a nechají si nabídnout aktuální sazbu. Rezervace se stvrdí podpisy, do konce fixačního období se nic nemění a od konce fixace budou platit částku novou,“ vysvětluje Pavel Bultas z HYPOASISTENT. Končí-li vám tak například fixace až v prosinci, budete do té doby posílat bance stávající splátku a od ledna se splátka změní. Přitom budete mít jistotu, že zvýší-li se do konce roku sazby, vás se to nedotkne, protože budete mít zarezervovanou sazbu současnou.

Na jak dlouho fixovat úrokovou sazbu?

Dlouhodobě nejoblíbenější je fixace sazby na 5 let. „Určitě je však dobré zvážit i delší fixaci. Banky nyní nabízejí poměrně výhodné podmínky na sedm, osm i deset let a získat tak lze jistotu neměnných nižších splátek na dlouho dopředu,“ dodává Pavel Bultas. Vysokých poplatků za případnou mimořádnou splátku hypotéky už se není potřeba bát, protože zákon garantuje možnost zdarma splatit až 25% hypotéky každý rok.

Neváhejte příliš dlouho

Úrokové sazby hypoték se mění poměrně často. Jestli vám končí fixace hypotéky na podzim a vy se rozhodnete poohlédnout po výhodnější sazbě již nyní, nevyplatí se váhat příliš dlouho. Můžete využít služeb hypotečního makléře, který vám najednou předloží více nabídek refinancování a rychle se tak zorientujete, co je aktuálně na trhu dostupné. Získat nabídky z vaší stávající banky bývá obvykle otázkou jednoho týdne.