Banky podporují úsporné bydlení. Jak využít zelenou hypotéku?

Některé banky přichází v posledních měsících s novinkou. Do svých produktových řad zavedly zelenou hypotéku – hypotéku na úsporné bydlení. Co je možné takovou hypotékou financovat a proč jsou tyto hypotéky výhodné?

Zelené hypotéky mají za cíl podpořit energeticky šetrné bydlení. Proto pro získání takového úvěru bude potřeba předložit bance průkaz energetické náročnosti budovy (tzv. energetický štítek) s hodnotou A nebo B. Zvýhodněné podmínky pak platí nejen v případě výstavby ekologicky šetrné budovy, ale i v případě, že kupujete šetrný byt nebo dokonce pokud refinancujete úvěr na pořízení takové nemovitosti.

Zvýhodnění platí i v případě, že plánujete udělat svoji stávající nemovitost "zelenější". Účelem úvěru může být rekonstrukce, kde bude alespoň 30%-50% z rozpočtu rekonstrukce použito na "zelené" prvky. Zelené prvky zahrnují například fotovoltaiku, tepelné čerpadlo, kotle na biomasu, zateplení budovy, výměnu vytápění, ohřev vody, dobíjecí stanici pro elektromobily, stínící techniku, zelenou střechu, rekuperaci (řízené větrání), výměnu oken a dveří, využití dešťové a recyklované vody, zadržení vody na pozemku nebo třeba úsporné sprchové úsporné hlavice.

V čem spočívají benefity těchto hypoték? "Výhodnou jsou nižší úrokové sazby, bezplatný odhad nemovitosti, úspora na souvisejících poplatcích a levnější pojištění nemovitosti," vyjmenovává Anna Kendíková, hypoteční specialistka ze společnosti HYPOASISTENT. Pro porovnání podmínek zelených hypoték je ideální využít služeb hypotečního odborníka, protože laik se v zelené terminologii může snadno ztratit.