Bude stát dotovat hypotéky?

V souvislosti s vysokými úrokovými sazbami a nedostupností bydlení se v posledních měsících ozývaly hlasy volající po státních dotacích hypotečních úvěrů. Ač se takový nápad může zdát na první pohled líbivý, státní dotace by jednoduše znamenaly, že úrokové zvýhodnění pro malou část kupujících zaplatí všichni daňoví poplatníci. Velká část odborné veřejnosti rovněž upozorňuje, že takové opatření by neřešilo problém nedostatečné výstavby, ale jen by vedlo ke zvýhodnění určité skupiny kupujících na úkor ostatních a urychlilo by nárůst cen nemovitostí.

Rychlejší zdražování cen bytů díky státním dotacím potvrzuje i zkušenost ze sousedního Polska. Minulá vláda tam zavedla státem garantované úvěry s dvouprocentní úrokovou sazbou, ale peníze určené na dotace se rychle vyčerpaly a tamní ceny bydlení rostly v loňském roce nejvíce z celé EU. Česká vláda aktuálně tuto formu podpory bydlení neplánuje a zavedení dotací úroků prozatím odmítá.

Kdo chce kupovat novou nemovitost a zároveň nechce čekat, až úrokové sazby klesnou na snesitelnou úroveň, nemusí přesto zoufat. Na vybraných developerských projektech v Praze, v Brně, ve Středních Čechách, ale i v některých dalších populárních lokalitách, si poradil s Dotovanou hypotékou soukromý sektor. Ze sazeb pod 3% se můžou těšit klienti, kteří získají Dotovanou hypotéku HYPOASISTENT. Měsíční náklady při koupi nového bytu díky Dotované hypotéce vyjdou téměř tak dobře, jako platby nájmu. Díky nízké sazbě a nízkým měsíčním splátkám klient snáze dosáhne na vyšší hypotéku a rodinný měsíční rozpočet se nezhroutí. Na konci fixace bude navíc klientům s nízkou sazbou zbývat nižší zůstatek hypotéky pro další fixační období.